
Csehország
A cseh gyerekek számára az ünnep a magyarokéhoz hasonóan már december 6-án elkezdődik, és a Három királyok napján ér véget.
Csehországban a Télapót „Svaty Mikalas”-nak hívják és a hiedelmek szerint egy aranykötéllel mászik le a mennyből a Földre egy angyal és egy ostoros krampusz kíséretében.
A hagyomány szerint, ha egy lány december 4-én vízbe tesz egy cseresznyefaágat, az megmodja, milyen jövő vár rá. Ha a gally szentestére kirügyezik, a leány a következő év folyamán férjhez megy.
A híres Wenceslas király valóságos személy volt. Jóságáról és a kereszténységbe vetett hitéről volt híres, amely olyannyira ingerelte anyját és testvérét, hogy a templom lépcsőjén megölték őt. Mielőtt meghalt volna, az Úrhoz könyörgött, bocsásson meg bátyjának borzalmas tettéért. Csehországban ő lett a legfontosabb szent.
A karácsony meglehetősen csöndes, békés és vallásos időszak. Egy napig böjtölnek. A karácsonyi vacsora elmaradhatatlan részét, a pontyot, előre megsütik. Szent Mikló a jó gyerekeknek ajándékot hoz, a rosszak virgácsot kapnak a krampusztól.
Éjfélkor a legtöbb család szentmisére megy, amit csehül „Pasterká”-nak hívnak. Karácsony napján a templomokat örökzöld fenyőkkel töltik. Az ünneplés három napig tart.
A csehek tőkehallevest esznek és hajnalig szórakoztatják egymást a mondabeli aranymalac meséivel.


|